KURUCU

“Bir işi yapıyorsam, en iyisi olmalıyım”

M.Kemal Coşkunöz, 25.08.1921’de Bursa’da doğdu. İlkokul eğitimiyle birlikte çıraklığa başladı ve tüm ömrü boyunca öğrenmeye ve öğretmeye gönül verdi. 1941 yılında Tophane Sanat Okulu’nu, 1942 yılında Yıldız Askeri Nakliye Okulu’nu bitirdi. Çanakkale 101.Topçu Alayında alay makinisti görevindeyken, Mısır'daki İngilizlere ait Tank Montaj Fabrikası'na tank uzmanı olarak yetiştirilmek üzere gönderildi.1946 yılında Mısır’dan dönüşte Tophane Sanat Okulu'nda öğretmen olarak göreve başladı.

 

1949 yılında Türkiye'de ilk kez kalıp ile çatal, bıçak, kaşık üretimini gerçekleştirmek için girişimciliğe atıldı. Bu arada tekstil sektörüne yönelik ilk markalama makinası imalatını gerçekleştirdi. 1950 yılında SKT firmasını 2 ortağı ile birlikte kurarak küçük elektrikli araç-gereçler imalatı yaptı. 1953 yılında kamudaki öğretmenlik görevinden ayrılarak SKT'deki işinin başına geçti. 1956 yılında Türkiye'de ilk yağ keçesi üretimini gerçekleştirdi. 1960 yılında kendi atölyesini kurdu ve aynı yıl kendi pres makinasını imal etti. 1963 yılında Türkiye'de ahşaptan sonra ilk çelik otobüs karoseri imalatını gerçekleştirdi ve sektöre birçok karoseri ustası yetiştirdi. 1966 yılında Karsan'ın kurucu üyeleri arasında yer alarak Türkiye'de karoseri sanayinin kurucularından oldu.

 

1968 yılında, atölyesini Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde bugün hala ana merkez olarak kullanılmakta olan binaya taşıdı. Ülke ekonomisiyle birlikte büyüme hayali ile yola çıkan Kemal Coşkunöz, Türk otomotiv, beyaz eşya ve savunma sanayilerine sac parça ve kompleleri, presler, kaynak makinaları, özel makina ve aparatlar üreterek, kalıp ve makina imalatındaki yatırımları ile otomotiv sanayinin bugünlere gelmesinde büyük katkılar sağlamış öncü bir girişimciydi.

Bursalıların hala, “Kemal Hoca” olarak andıkları değerli büyüğümüz öğrenmeyi, özellikle yaşayarak, tecrübe ederek öğrenmeyi ve öğretmeyi kendisine ilke edinmiş bir öğretmen olması sebebiyle sanayiciliğinde de bu konuda örnek çalışmalara imza atmıştır. “Bir işi yapıyorsam, en iyisi olmalıyım” yaklaşımı ile, Türk sanayinin kuruluşundan bu yana pek çok ilki gerçekleştirerek ülke ekonomisine değer katmıştır. Aynı yaklaşımla tüm hayatı boyunca, ülke kalkınmasında eğitimin önemini  vurgulamış, mesleki eğitimi çağdaş Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olarak görmüştür. Toplumsal sorunların çözümünde her bireye sorumluluk düştüğüne inanan Kemal Hoca, mesleki eğitime katkı sağlamak, sanayide yetişmiş teknik ara eleman ihtiyacını karşılamak ve daha da önemlisi mesleksiz gençleri iş ve meslek sahibi yapmak için 1988 yılında Bursa Coşkunöz Eğitim Vakfı’nı, 1997 yılında  Coşkunöz Anadolu Teknik Lisesini kurmuştur. Bugün mezun ettiği yüzlerce genç, mesleki eğitim konusunda düzenlediği projeler ve verdiği burslarla, Vakıf onun attığı sağlam temeller üstünde büyümekte, gençliğin yetişmesine hizmet etmektedir.

 

Değerli kurucumuz M.Kemal Coşkunöz 12 Ekim 2000 tarihinde vefat etmiştir.